İtalya
 

İtalya, Avrupa’nın kültür ve sanat merkezidir.  

 20 bölgeden oluşan bir cumhuriyettir ve  her bölgenin kendi yöresel hükümeti bulunur Başlıca şehirleri Roma,Milano, Floransa,Napoli, Venedik, Verona,Trieste ve Torino’dur. II. Dünya Savaşından sonra İtalya ekonomik bakımdan ilerleyerek endüstrileşmiş ülkeler arasında kendisini ispat etmiştir. İtalya'nın önemli endüstrileri;Otomotiv,mobilya, çelik, makine, kimyasallar, tekstil ve  moda, cam ve seramik, lastik petrol endüstrisidir. Doğal ve tarihi güzellikleriyle dünyanın en güzel ülkelerinden biri olduğundan turizm alanında da gelişmiş bir ülkedir.

İtalya tipik bir Akdeniz ülkesidir ve dolayısıyla İnsanları türk insanları gibi sıcak kanlı,misafirperver,nezaket dolu insanlardır.

İtalya’da Caddeler,sokaklar, iyi giyinmiş, mutlu gözüken,hayat dolu,neşeli nezaket dolu insanlarla doludur.Her sokaktan veya caddeden müzik sesleri duymanız mümkündür.Trafiği yoğun, mağazaları kaliteli ve çekici mallar ile dolu, restoranları kalabalık. Bireysellik, açık yüreklilik, karmaşa ve eğlenmeyi severek yaşamak İtalya'yı gizlenemeyecek ve hükümet krizlerinde bile işleri rast gidiyormuş gibi görünen bir ülke yapmaktadır.

Para Birimi: EU
Konuşulan Diller:
Resmi dil İtalyanca' dır;
İngilizce ve Fransızca genelde anlaşılır.

Ülke Kodu: 39
Uçuş Süresi:
3 saat
Saat Farkı:
1 saat geri
İklim-Sıcaklık:
Akdeniz iklimi görülmektedir.İtalya'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar güneyde ılık, kuzeyde ise soğuk geçmektedir .
Yazları gündüz yoğun bir sıcaklık yaşanmasına geceleri hava serin olmaktadır. Bunun yanında Kasım ve Mart ayları arası yağışlı
geçmektedir.
Yaz ortalama sıcaklık: 19-20C° Ortalama Sıcaklık: 11 Cº

 

Rehber:Özel bir telefondan yapacağınız herhangi bir görüşmenin bedelini öğrenebilmek için aramadan önce ve sonra *40# tuşlayın.Kullandığınız birim size bildirecektir.Kent içinde görüşme yaparken bile alan kodunun tamamını (0 dahil olmak üzere) kullanmayı ihmal etmeyin

 

Gerekli Numaralar:

 

Bilinmeyen numaralar: 12

Uluslararası bilinmeyen numaralar:4176

Operatör hizmetleri:170 ( ayrıca ödemeli görüşmeler ce calling card görüşmeleri)

Ülke kodları:     00 90-Türkiye                     00 39-İtalya

 


                       Şehir kodları:

51-Bologna

10-Cenova

55-Floransa

2-Milano

81-Napoli

6-Roma

11-Torino

40-Trieste

41-Venedik


Sağlık ile İlgili Detaylar:

Sağlık hizmetlerini,Sanitarie Locali (USL) adı verilen Yerel Sağlık Servis Kuruluşları tarafından bütün ülke çapında hizmet vermektedir.Sağlık hizmetleri İtalya vatandaşları için ücretsizdir.Yabancılara ise geldiklere yerlere göre farklı kurallar uygulanmaktadır fakat çoğunlukla İtalyan vatandaşlarıyla benzer haklara sahiptirler.Sağlık sigortaları olmayanlar masraflarını kendi ödemek zorundadır.Sağlık sigortası olanlar ise ülkelerine geri döndüklerinde yaptıkları harcamaların iadesini alabilmektedirler.

 Avrupa Topluluğu üyesi veya İtalya ile karşılıklı anlaşması olan bir ülkeden gelen vatandaşlar, E Form III veya benzeri sağlık formunun fotokopisi ile en yakın USL'ye başvuruda bulunarak 'attestato sanitario' adı verilen belgeyi alarak İtalyanlar ile aynı sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

 

Gümrük: Havalimanlarında, Trenlerde, otoyollarda, limanlarda, vb. yerlerde birlikte getirdikleri eşyaları hakkında, genellikle ziyaretçilerin sözlü beyanatları kabul edilmektedir ama  bazen valizler açılarak, valiz sahibinin önünde arama yapılması ihtimali de bulunmaktadır.

 

AT, Avrupa veya Avrupa dışı ülkelerinden gelerek İtalya'ya giriş yapan yolcuların geldiği ülkeye göre yanında bulundurması gereken eşyalarda ve miktarlarda bazı kurallar ve sınırlamalar bulunmaktadır; Tütün (Free Shop'lardan alınabilecek azami 300 adet sigara veya 75 adet puro veya 400 gr. tütün), şaraplar, likörler, kahve, çay, parfümleri (her birinden birer adet).

İtalya’ya gidecek vatandaşlarımız için ve italya’da bulunan vatandaşlarımızın üzerlerinde mümkün olduğunca az miktarda döviz ve kıymetli eşya bulundurmaları tavsiye edilir. Diğer turizm merkezlerinde olduğu gibi, dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden birisi olan İtalya’da hırsızlık olaylarına (pek yoğun olmamasına rağmen) karşı dikkatli olmak gerekmektedir. İtalya’da bulunulan süre içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken iki evrak Uçak bileti ve pasaporttur.Bu evrakları konakladığınız yerde iyi saklamalı veya hoteldeki kiralık kasalara koymanız tavsiye edilir.

 Giyim:
ilkbahar, yaz ve sonbaharda, yazlık pamuk içeren hafif elbiseler ve (akşamları biraz serin olabilir) hafif süveterler. Geziler için düşük tabanlı rahat ayakkabılar,spor ayakkabılar..

Kiliseler gezilirken (şortlar ve kolsuz giysiler yasaktır) başınızı şapka veya başörtü ile örtebilir, çorap, isteğe bağlı olarak kollu elbise giyebilirsiniz.

 Gideceğiniz döneme göre mevsimlik giysiler tavsiye edilir.
Bazı Üç ve dört yıldızlı lüks restoranlarda ceket ve kravat gerekmektedir .

 Elektrik: İtalya’da Voltaj 220 HZ’dir ve genellikle yuvarlakuçlu ikili fişler kullanılır.Ancak zaman zaman faklı standartlara rastlayabileceğinizi göz önünde bulundurarak yanınızda adaptör getirmeniz daha iyi olur.İtalya’ya gitmeden once çeşitli fişlere uyabilecek bir adaptör satın alabilirsiniz.Çünkü İtalya’da bunları bulmak zordur.

Vize: Türk Vatandaşları Schengen vizesi ile İtalya’ya giriş yapabilirler


Önemli Telefonlar:


Polis ve Acil servis: 113
Carabinieri (Polis): 112
Ambulans: 118
Yangın: 115

Vasıta Arıza servisi:116

(Bütün acil numaralar ücetsiz olarak tüm kamu telefon kulübelerinden aranabilmektedir)

Roma Türk Büyükelçiliği  : Via Palestro 28, 00185 Roma Tel: +39 06 445 941
Milano Türk Konsolosluğu: Via San Bamaba, 30 Milano Tel:+39 02 551 3370

 

Posta: Posta hizmetleri güvenilir ve her geçen gün yeniliklere ayak uydurmaktadır.Yerel postaneler hafta arasında saat 08.25’ten saat 13.50’ye kadar ve cumartesi günleri saat 08.25-12.00 arası çalışır.

Büyük postaneler saat 08.25-19.00 arası kesintisiz hizmet verir. Her zaman postanelerin tavsiye ettiği zarf ölçülerini kullanınız ve şehir posta kodunu yazmayı unutmayınız. Posta pulu sadece postanelerde değil, aynı zamanda otel resepsiyonlarında ve tütün bayilerinde de satılmaktadır.

Avrupa’ya gönderilcek mektupların ve kartların ücreti İtalya içindekiler gibidir.kırmızı posta kutuları yalnız şehir içi (per la citta) ve bütün diğer yerler ( tutte le altre destinazioni) olarak iki farklı bölüme ayrılır.

Normal mektup servisi ile gönderirseniz  mektuplarınız 4 gün ile 2 hafta arasında yerine ulaşabilir.

Daha hızlı bir hizmet için mektuplarınızı ekspres ( posta prioritaria) ile yollayın.daha güvenilir yol ise iadeli taahütlü ( raccomandata) ve iadeli taahütlü ( raccomandata con ricevuta) postasıdır.Yinede  değerli eşyaların sigortalı posta ( assicurata) ile gönderilmesi daha iyi bir seşenektir.

Acil haberleşmeler için büyük postanelerde büroları bulunan devlet kurye servisi posta celere ve cai pofsu deneyinBunlar özel kuryeler servislerinden çok daha ucuzdur ve 24-72 saat içinde iştediğiniz yere ulaştırma garantisi verir.

 

Çamaşırhane ve Kuru Temizleme: Lüks otellerin bir çoğunda, uygun fiyatlarda, çamaşır yıkama ve kuru temizleme servisi bulunmaktadır.Otellerde bu servislerin bulunmaması durumunda,herhangi café veya barda bulunan telefon rehberinde 'Tintoria' veya 'Lavanderia' başlıklarını arayarak size en yakın adresi bulabilirsiniz.

 

Alışveriş-Açılış saatleri

 

Mağazalar genellikle Salı sabahından cumartesi’ye kadar 09.30-13.00 ve 15.30-20.00 ve pazartesi öğleden sonralrı açıktır.Çok sayıda büyük alışveriş mağazası yoktur.ama büyük şehirlerin çoğunda  bir Standa,Upim ve Coin ya da Rinascente gibi büyük mağazalar bulunur.Bu mağazalar genellikle pazartesi-cumartesi arasında sürekli 09.00-20.00 arasında hizmet verir.Butikler genellikle daha geç açılır.Müzik marketleri ve kitabevleri akşam 20.00’den sonar ve Pazar günleri’de açıktır.

 

İTALYA’YA GİDİLDİĞİNDE NELER SATIN ALINMALI?

İtalya’ya gidildiği zaman Kadın ve Erkek giysileri için (elbiseler, ayakkabılar, eldivenler, ipek kravatlar, gömlekler); dantel işlemeleri, mücevherat, deri eşyalar (el çantaları, cüzdanlar, kutular, valizler), seramik, altın ve gümüş eşyalar, alabaster mermeri, ağaç işçiliği, hasır-kamış işleri, nakış işleme, cam ve kristal eşyalar satın alınabilir.

 

 

Dükkanlar:Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 09:00- 13:00 /
15:30-19:00. Temmuz ve Ağustos ayları süresince cumartesi öğleden sonra ve pazartesi sabahları kapalıdırlar.

( İtalyanlar zaman konusunda ödün vermezler,dükkan saat 19.00 kapanacaksa tam o saatte kapanır,müşteri gelse bilse dükkanını açmaz veya müşteriyi kabul etmez)

 

Restoranlar ve Snack Barlar

 

Bir pizzeria ucuz( içeçek dahil 10 € kadar düşük bir rakama) yemek yenilebilecek bir yerdir.Bunların çoğu pizzadan ayrı pasta,et ve balık da sunar.

Pizzeria’lar, özellikle de odun fırını olanlar( forno a legna)akşamları açıktır.

Bir başka ucuz şeçenek de,pasta(makarna)çeşitleri ile sosis ve hamburger satan birreria’dır.Enoteca ya da viniteria şarap tadılan yerlerin adına denir.

Barlarda,çeşitli içlerle doldurulmuş börekler(panini) ve sandviçler(tramezzini)satılır.

Bazılarında ise 6 €’nun altında fiyatlara ( a tavalo calda) sıcak yemek tezgahı bulunur.

Bir galeteria’da,insanı şaşırtacak kadar çok sayıda dondurma çeşitleri bulunur;bir pastecceria’da tatlı,pasta,kek ya da bisküviler için mola verebilirsiniz.

Ödemeler;  Menü fiyatları içine genellikle vergiler ve servis dahilse de 1-5   arasında küçük bir bahşiş bırakmak normaldir.Kaçınamayacağınız ekmek ücreti (Coperto) ,yesenizde yemesenizde ekmek ücreti kişi başına hesaplanır ve hesabınıza eklenir.İtalya’da özellikle küçük şehirlerde kredi kartı her zaman kabul edilmeyebilir.Gideceğiniz restoranda kredi kartı geçip geçmediğini Önceden kontrol etmekte fayda vardır.

 

İtalya’da ulaşım:

İtalya'nın hemen her yerinde bulunabilen taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.

 

Taksilerde her zaman taksimetre bulunmakta ve katedilen kilometreye göre ücret ayarlaması yapılmaktadır ve taksiyi çağırdığınız zamandan itibariyle taksimetre çalışmaya başlar.

Bulunan şehir ve kasabaya göre değişebilen taksi tarifeleri genellikle aşağıdaki gibidir:

· Sabit başlangıç ücreti: 2,70- 4,60 €

 

Ekstralar

· Gece tarifesi farkı (saat 22.00 - 07.00 arası): 2,60 - 3,60 €

· Pazar ve tatil günleri farkı: 2,00 - 2,50 €

· Bagaj (valiz başına): 1,00 - 1,50 €

Şehir veya kasaba dışı (havalimanı gibi) taksi ücret farkı yaklaşık : 11,00 - 13,00 €.

 

Otomobil ile seyahat

İtalya'daki karayaolları genellikle çok iyi durumdadır ve yol tabelaları gayet açıklayıcıdır. Genel görüşün tam tersine İtalyan şoförler oldukça disiplinli araba kullanırlar.

 

- şehir içi ve meskun mahallerde 50 km/saat

- şehir dışında 90 km/saat

- otobanlarda 130 km/saat

 

Otobanların tamamı ve karayolarının bazı bölümleri ücretli olup, ödemeler peşin olarak veya parası önceden ödenmiş özel kredi kartı (Viacard) ile yapılmaktadır. Viacard'lar otoban billet gişelerinden temin edilebilir. Bazı otoban billet gişelerinde (Tolls) uluslararası kredi kartları da kullanılabilmektedir.

 

Araba kiralama

 

Havaalanlarında uluslar arası araba kiralama şirketlerinin şubeleri bulunur.Bu şirketleri telefon rehberinin sarı sayfalarında Autonoleggio başlığına bakarak bulabilme şansınız vardır.Uluslararası kiralama şirketinden rezervasyon yaptırıp ülkenizden ayrılmadan önce ücretini ödemek veya bir “ fly-drive” paketi almak ekonomik olarak uygundur.

Fiyatları 20-100 euro arasında değişir özellikle fuar zamanlarında araba bulmakta zorlanabilirsiniz bulsanız bile fiyatları 90-120 euro arasındadır.

Bazı Araba kiralama şirketleri kredi kartınızda 2500-300 usd olmasını işter garanti olarak o parayı bloke eder arabayı sağlam teslim ettiğiniz zaman ise bloke kalkar.

Araba kiralamak için en az 21 yaşında ve bir yıllık tecrübe sahibi olmak gerekir

Kiralamada pasaportunuz ve kredi kartlarınızdan birini göstermeniz gerekir.Nakit depozitolar yüksektir.

Kurşunsuz benzinin litresi yaklaşık 1.2 €, dizelin ise 1.3-1.4 €’dur.Kredi kartlarını kabul etmeyen benzinciler vardır bu yüzden mutlaka yanınızda nakit taşıyınız.akşamları benzinciler kapalıdır,çalışanlar yoktur siz nakit para ile makinelere ödeme yaparsınız benzin otomatları varıdır ödemeler oraya yapılır sonra benzininizi doldurabilirsiniz.

Acenta Numaraları :

 

Avis: +39 199 10 01 33 ( ücretsiz)

Europcar: +39 800 01 44 10 ( ücretsiz)

Hertz : + 39 199 11 22 11 ( ücretsiz)

Maggiore ( Roma ) : +39 06 854 86 98

 

 Araba Kullanma :

 İtalya’ya araçları ile gelmeyi düşünenlerden( AB vatandaşı olmayanlardan uluslar arası sürücü belgesi) sürücü belgesi,uluslararası araç sigortası ile araç ruhsatı istenir.Aracın başka birinin adına kayıtlı olduğu durumlarda ise araç sahibinin yazılı onayını almıs olmanız ve bu yazılı onayın çevirisi yapılmıs olması gerekmektedir.

 

Bankalar:

Hafta içi 08.30-13.30 ile 14.30-16.00 saatleri arasında açıktır.havaalanları ve büyük demiryolları istasyonlarındaki döviz büroları cumartesi ve Pazar günleri dahil geç saatlere kadar çalışır.Hafta sonunda ve resmi tatillerde bütün bankalar kapalıdır.Önemli tatillerden bir öncei günlerde de normalden 1 saat erken tatil ederler.Cambio büroları bütün gün bazı yerlerde gece geç vakitlere kadar açıktır.Ziyaretçiler, bir çok bankanın Cuma sabahı diğer günlerden daha erken kapatıldığını ve Pazartesi sabahının da kapalı olduğunu unutmamalıdır. Fakat seyahat çekleri tren istasyonlarında, havalimanlarında, çoğu otellerde ve seyahat acentalarında paraya çevrilebilmektedir.

Bir çok bankanın bankamatiklerinden kredi kartı ile (24 saat) rahatlıkla para çekilebilmektedir.ama bazı bankalarda para çekme sınır günlük 500 Euro’dur.

 

 KDV / Vergi İadesi :

 Kdv İtalya’da IVA olarak adlandırılır. %12-35 arasındadır ve alınan ürüne göre değişir.Ab üyesi vatandaşı olmayanlar 155 €’nun üzerinde yaptıkları her alışveriş için vergi iadesi talep edebilirler,ama öncelikle uzun işlemleri göze almak gerekir.” Euro Free Tax  işaretli gördüğünüz yerlerden yaptığınız alışverişler için iade almak daha kolaydır.Pasaportunuzu gösterip bir form doldurduktan sonra IVA hesabınızdan düşülecektir.Bunun alternatifi İtalya’dan ayrılırken,bir gümrük memuruna alışverişlerinizi ve ilgili faturaları göstermek olacaktır.Memur faturaları damgalar ve siz de bunları satıcıya gönderirsiniz.Bu yaptığınız işlemler sonucunda iade adresinize postalanır.

Bahşiş: Restoranlarda Bahşiş hesaba dahil olsa da %5 kadar bir Bahşiş vermeniz iyi olur. Otellerde de Bahşiş size aittir

 

Resmi tatilleri :

01 Ocak                     Yılbaşı  (  Capodanno )
06 Ocak                     Yortu (
Epifania)
08-09 Nisan 2006        Paskalya (
Pasqua)
25 Nisan                    Özgürlük Bayramı
(Festa della Liberazione)
01 Mayıs                    İşçi Bayramı (
Festa del Lavoro )
02 Haziran                 Cumhuriyet Bayramı (
  Festa della Repubblica)
29 Haziran                 Resmi Tatil (Sadece Roma) (
Festa del Patrono )
15 Ağustos                Meryem ana’nın göğe yükselişi (
Ferragosto)
01 Kasım                   Azizler Günü (
Tutti i Santi )
07 Aralık                    Aziz Ambrogio günü (Sadece Milano) (
Sant'Ambrogio)
08 Aralık                    Dini Bayram (
Immacolata Concezione)
25-26 Aralık               Noel (
S. Natale - S. Stefano )

İTALYA’YA NASIL GİDİLİR?

Roma'da, uçaklar, şehir merkezine yaklaşık 30km olan Fiumicino (Leonardo da Vinci) Havalimanına inerler.  Ayrıca, charter uçuşlar için şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 12km olan Chiampino Havalimanı da kullanılır.

Milano'nun (uluslararası) Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 45 km ve Linate (uluslararası ve ülke içi) Havalimanının uzaklığı ise sadece 6 kilometredir.. Diğer önemli uluslarası havalimanları (Floransa için) Pisa (Piza), Venedik, Bologna, Napoli, Torino ve Genova şehirlerinde bulunmaktadır.

 

Turkiye Italya arasi direk ucus yapan hava yollari

Turk Hava Yollari: www.turkishairlines.com - Istanbul'dan Roma, Milano ve Venedik'e direk ucuslar

Alitalia: www.alitalia.it - www.alitalia.com.tr Istanbul'dan Roma ve Milano'ya direk ucuslar

Myair: www.myair.com - Sabiha Gokcen Havalianindan Bergama'ya direk ucus

 

Turkiye - Italya arasi Charter ucus yapan firma ve ucus tarihleri (italyanca)

http://www.turchia.net/offerte_turistiche/voli_charter_per_la_turchia.htm 

 

Denizaşırı ülkelerden gemi ile gelen yolcular genellikle Genova, Napoli ve Venedik şehirlerinden giriş yaparlar. Super hızlı ''Eurostar'' veya birçok şehri birbirine bağlayan ''İntercity'' vasıtası ile Avrupa şehirlerine giden veya oralardan gelen mükemmel bir tren ağı bulunmaktadır.

 

Otomobil ile seyahat ederek Kuzey'den giriş yapan yolcular  meşhur tünellerden geçerek veya Monte Bianco, San Bernardo Sımplon, St. Gottard, Brenner, vb, dağlarından geçen panoramik karayolu ile doğa güzelliklerini görerek,  İtalya'ya giriş yapabilirler. İtalya'yı Slovenya, Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan, Türkiye, Malta, Tunus, Fas, İspanya ve Mısır'a bağlayan düzenli ve yoğun feribot seferleri düzenlenmektedir.

İletişim :

Kamu telefonlarını kullanmak için yeterli miktarda bozuk paraya ihtiyacınız olacaktır. En kısa konuşma için 20 eurocent, uzaklığa göre 50 eurocent veya daha fazlası gerekebilir - Daha sonra numarayı çeviriniz ve kredi azaldıkça yeni bozuk paralar atınız. Genellikle tercih edilen ve yoğunlukla kullanılan telefon kartları dört faklı kredili ve ücretlidir; 3,00 €, 5,00 €, 7,00 € ve 10,00 €. Eğer bir otelde iseniz, santrale bağlanarak veya dış hat alarak daha rahat bir görüşme yapabilirsiniz. Otelden yapılan telefon görüşmelerinde hotelin servis ücreti ekleneceğinden maliyet normalden daha fazla olacaktır.

 

Türkiye’den İtalya’ya Telefon Nasıl Açılır ?
00 +39+alan kodu+telefon numarası

İtalya’dan Türkiye'ye Telefon Nasıl Açılır?
00+90+alan kodu+telefon numarası

Cep telefonları
İtalya’da Türk cep telefonunuzu kullanmak istemezseniz ön ödemeli hazır kartları gazete bayilerinden, barlardan,cafelerden veya GSM dükkanlarından alabilirsiniz. İtalya’da 3 GSM operatörü hizmet vermektedir. Bunlar Tim, Wind ve Vodaphone’dur. Kontor fiyatları 10.25,50 eurodur.

Türk cep telefonlarınızı İtalya’da kullanmak için telefonlarınızı yurtdışı dolaşımına açtırmanız gerekmektedir.

Telsim faturalı ve mycep Hattınızı Yurtdışına dolaşıma Açtırmak İçin ;


-444 0 542 telefondan müşteri hizmetleri’ni telefonla arayabilirsiniz
-Müşteri Hizmetleri’ne mail atabilirsiniz.
mh@telsim.com.tr
-Telsim CepShop’lara başvurabilirsiniz.

Turkcell Hattınızı Yurtdışına dolaşıma Açtırmak İçin ;

 Faturalı Hat:
-ULUSLARARASI yazıp 2222’ye kısa mesaj göndererek.
-444 0 532 Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayarak
-Turkcell Abone Merkezi'ni (TAM) veya Turkcell Extra'yı ziyaret ederek

Hazır Kart
Hazır Kartınızı yurtdışı dolaşıma açtırmak için ülkeden çıkmadan hemen önce
*111#  tuşlayıp arama tuşuna basarak kolaylıkla yurtdışında kullanıma açabilirsiniz. Yurtdışında iken, bulunduğunuz ülkeye ve/ veya operatöre göre farklılaşan teknolojilerden dolayı, iki farklı şekilde arama yaparsınız.

  • 009053XXXXXXXX şeklinde direkt arama ya da
  • *111*009053XXXXXXXX# şeklinde arama.

*111* aranacak numara # ve ardından YES. Bu şekilde çağrı başlatıldığında servis;

  • Önce aranacak numarayı arar ve ona bekleyiniz anonsunu dinletir. Aranacak numaranın telefonunda arayan kişinin telefon numarası gözükür,
  • Eğer aranacak numaraya ulaşıldı ise sistem arayan numarayı arar ve çağrıyı bağlar. Arayan numaranın telefonunda arayan kişinin telefonu gözükür.
  • Normal şekilde mesaj gönderebilirsiniz.
  • Ülkenize döndüğünüzde iptal etmek için

Cep telefonunuzda #111# yazıp Yes' e basarak servisi iptal edebilirsiniz.

 

Avea Hattınızı Yurtdışına dolaşıma Açtırmak İçin ;

Faturalı Avea hattınızla yurt dışında arama yapabilmek ve aranabilmek için:

  • Son faturalarınızı zamanında ödemiş olmanız,

 Avea Müşteri Hizmetleri 500'ü arayarak, hattınızı uluslararası dolaşıma açtırma talebinde bulunmanız yeterlidir.

Faturasız Hatlar


Faturasız Avea hattınızla, yurt dışında arama yapabilmek ve aranabilmek için, herhangi bir kredi kartınızla birlikte bir Avea satış noktasına gidebilir ve uluslararası dolaşım formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Kendinize ait bir kredi kartını kullanmayacaksanız, kullanacağınız kredi kartının sahibinin de sizinle birlikte Avea satış noktasına gelmesi gerekmektedir

  Yurt dışında da olsanız, her türlü konuda yardım almak için Avea Müşteri Hizmetleri'ne +90 555 1 500 500'den ulaşabilir veya SIM kartınızda yer alan özel Avea Müşteri Hizmetleri menüsünü kullanarak Avea Müşteri Hizmetleri'ne kısa mesaj atabilirsiniz.

Avea Müşteri Hizmetleri , yurt dışı tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Kısa mesaj ücretleri, yurt dışında hizmet alınan operatöre göre değişiklik göstermektedir

 

  

İTALYA’YA GİDERKEN SOKULMASI YASAKLI ÜRÜNLER,EŞYALAR.

 

İtalya’ya silah ve cephanelik, uyuşturucu madde, pornografik yayınlar, sahte para, soyu tükenmek üzere olan canlı türleri, bitkiler ve sebze ürünleri sokulması yasaktır.

 

  Bir yıl ve daha uzun süreden beri sahip olunan, tekrar satışı amaçlanmayan ve çok miktarda olmayan mobilya, hediyelik eşya, değerli metal objeler, elektronik eşyalar, antika, resim ve halılar vergi ve gümrüğe tabii olmak üzere ülkeye sokulabilir.

 

İtalya’ya gümrüksüz olarak sokulabilecek ürünler şu şekilde sınırlandırılmıştır; 200 adet sigara  veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 2 litre şarap ve 1 litre alkol oranı %22’nin üzerinde içecek veya 2 litre hafif alkollü içecek veya şampanya; 50 gr. parfüm ve 250 ml. kolonya; 500 gram kahve veya 200 gram kahve ekstresi; 100 gram çay veya 40 gram çay ekstresi; değeri € 175’i geçmeyen hediyelik eşyalar.

 

İTALYA’DAN DÖNERKEN UÇAKTA YANINIZA ALAMAYACAĞINIZ ÜRÜNLER,EŞYALAR.

 

 

 

silah ve cephanelik, uyuşturucu madde, pornografik yayınlar, sahte para, soyu tükenmek üzere olan canlı türleri, bitkiler.

 

El bagajınıza  parfüm,deodorant,kozmatik ürünler,elektronik ürünler,kesici aletler,alkollu içecekleri yanınıza alamazsınız aldığınız takdirde havaalanında güvenlik tarafından çıkartılıp çöpe atılır.