İTALYAN ÜNİVERSİTELERİ
 

 

 Üniversite

İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Türkiye’de eğitim alan öğrenciler, İtalya’da üniversite eğitimi alabilmeleri için En az 12 yıllık eğitim yani 8 yıllık mecburi eğitim ile 4 yıllık Lise eğitimi almış olmaları gerekmektedir.
Eğitim sırasında okunan hazırlık sınıfları (lise hazırlık, üniversite hazırlık) istenen 12 yıllık eğitimin kapsamında sayılmamaktadır.
Buna alternatif olarak, üç yıllık lisede okuyup, toplam 11 yıllık eğitim almış olanların İtalyan üniversitelerine kaydolabilmeleri için Türkiye’deki bir üniversitenin ilk senesini başarıyla okumuş olması gerekmektedir. okudukları bölümden farklı bölümlere Bu durumda olan öğrencilerin İtalyan üniversitelerine kaydı Türkiye’de yapılabilecektir                                            

 

Başvuru

İtalyan üniversiteleri ön kayıt ile öğrenci almaktadır. Ön kayıt tarihi her yıl Mayıs ayının ilk haftası ile Haziran ayının ilk haftası arasıdır. Ön kayıt için diploma denkliği şarttır.

Diplomalar, İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanılır. Yukarda belirtilen eğitim koşullarına sahip olan öğrenciler istenilen diğer belgelerle birlikte İtalyan Başkonsolosluğuna müracaat ederler. Bu başvuru Nisan ayına kadar yapılmalıdır.

Şayet öğrenci halen lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir devamlılık belgesi ibraz etmelidir; söz konusu belgede öğrencinin halen dördüncü sınıfa devam ettiği ve hazırlık sınıfları hariç, okulda dört senelik bir lise eğitiminin verildiği belirtilmelidir. İtalyada lisans programına kayıt edilmeniz için yoplam 12 yıllık eğitimi tamamlamak gerekmektedir.ülkemizde 11 senelik eğtimi tamamlayanlar ise burda 1 sene açıköğretim veya uzaktan eğitim ile o 1 senelik açığı kapatma sansları mevcuttur alttan hiç bir ders kalmamak sartı ile.

Bir diğer ön kayıt için gereken şart ise Üniversite seviyesindeki eğitimin takibi için yeterli İtalyanca bilgisidir.ingilizce okuyacak olanların ise toefl sahibi olması gerekmektedir.
Öğrencilerin İtalyanca bilgileri, telefonla randevu almak suretiyle İtalyan Kültür Merkezinde Mayıs ayının ikinci haftasında yapılacak mülakatla ölçülecektir. Dil mülakatını başarıyla geçenlere söz konusu mülakatın sonucunun belirtildiği bir belge verilecektir.

 

 

 • İtalya’daki üniversite kampüsleri hangileridir ve kaç tanedir?

 Tüm kampüs ve üniversitelerin  detaylı listesi

 • İtalya’daki okullar hangileridir ve kaç tanedir?

  Tüm düzeylerde ve niteliklerdeki bütün okulların listesi aşağıdaki araştırma motorları sayesinde incelenebilir:
 • Devlet Okulları
 • Özel Okullar
 • Alboscuola

 

Günümüzde ,  89 Üniversite kurumundan oluşan üniversite bölümünü şu şekilde sınıflandırabiliriz.

 • 58 Devlet üniversitesi ( yasal olarak tanınır)
 • 17 Devletin Finanse etmediği Üniversite ( bazı üniversiteler yasal olarak tanınır)
 • 2 Yabancı Üniversite
 • 6 Lisansüstü Okulu
 • 6 Telematik Üniversite

İtalya’da üniversiteler doğrudan MURST’a bağlıdır ve bu bakanlık üniversitelerdeki eğitiminden sorumludur. Üniversite müfredatı CUN (Ulusal Üniversite Konseyi) ve CNSU (Ulusal Üniversite Öğrencileri Birliği) ve CRUI (Italyan Üniversite Rektörleri Konferansı)’larının önerileri ile oluşturulur.

Üniversite dışı bölüm enstitülerle birlikte 4 eğitim tipinden oluşmaktadır.

 • Tasarım Yüksekokulları : Sanat Teknik okulları , Güzel sanatlar fakültesi, uygulamalı sanat enstitüleri,müzik konservatuarı ve tanınır müzik enstitüleri,müzik ve koreografi yüksekokulları,ulusal akademiler.
 • Dil aracılık Yüksek okulları : Dil aracıları için Yüksek okullar
 • Bütünleşik yükseköğretim ( FIS) : Yüksek Teknik okullar ( IFTS)
 • Birkaç özelleşmiş alan ( arşivleme,diplomosi,restorasyon,askeri çalışmalar,vb.) Eğitim bakanlığından ziyade , her biri ilgili bakanlığa bağlı olan okullardır.

AKADEMİK TAKVİM

İtalya'da akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır.Birinci dönem Eylül veya Ekim'de başlayıp Ocak veya Şubat'ta  biterken ikinci dönem Şubat'ta başlar ve Temmuzda sona erer.Kesin başlangıç ve bitiş tarihleri Üniversiteden Üniversiteye farklılık gösterir fakat her dönem yaklaşık 20 haftadan oluşmaktadır.Bu 20 haftalık sürenin 14 haftası öğretime , 6 haftası ise sınavlara ayrılmıştır.

 

DEĞERLENDİRME


Sınavlar öğretim döneminin hemen sonrasında yapılmaktadır ve temelde sözlü sınavlara dayalıdır.Yinede bazı derslerde sözlü sıvaın öncesinde , tüm döneme yayılmış yazılı sınavlar yapılmaktadır.Her bir sınav için belirli tarih şeçenekleri sunulacak ve öğrenci sınava hangi tarihte sınava gireceğini seçebilecektir.Aynı zamanda öğrencilerin sınav sonucundan memnun kalmaması halinde , alınan notu geçersiz kılarak sınava yeniden girme hakkı vardır.